Governor Membership

Governing body membership

2 x parent governors

1 x LA governor

1 x staff governor

1 x headteacher

7 x foundation governors

 

Governors

 Name Category How appointed Date of appointment Term of office Meetings attended 2021-22
Stephen Knowles Parent Elected by parents 16/05/2022 4 years 6/6
Vacancy Parent Elected by parents 4 years
Logan Thom        Vice-Chair LA  Appointed by GB 29/09/2018 4 years 6/6
June Lowther  Headteacher Ex-officio 01/09/2020 N/A 6/6
Laura Corbett Staff Elected by staff 01/09/2020 4 years 6/6
Rev Tricia Rogers Foundation Ex-officio 13/10/2020 N/A 5/6
Jen Armitstead Chair Foundation Carlisle Diocese 12/03/2022 4 years 6/6
John Hooson Foundation Carlisle Diocese 11/10/2019 4 years 6/6
Hazel Thompson Foundation Carlisle Diocese 08/06/2020 4 years 5/6
Denise Clarke Foundation Carlisle Diocese 08/06/2020 4 years 5/6
Lauren Dixon Foundation Carlisle Diocese 01/09/2021 N/A 6/6
Vacancy Foundation Carlisle Diocese 6 years

 

Committee Membership – meetings attended 2021-22

Finance, Premises and Staffing

Committee

June Lowther 5/5
John Hooson 3/5
Logan Thom 5/5
Jen Armitstead 4/5
Stephen Knowles 5/5

 

Governor business interests 2022.23

 Name Organisation Nature of business Nature of interest
Nil return